Kisvacok baba-mama csoport

Kisvacok baba-mama csoport

A Kisvacok baba-mama csoport általában októbertől indul.  A Váci Waldorf Óvodában – két óvodai csoportban – összesen öt óvónő vigyázza a gyerekeket. Egyikük a házigazdája ennek a rövidebb együttlétnek, mindig ugyanabban a csoportszobában, ugyanazzal a ritmussal. 

Minden pénteken, 10 és 12 óra között várjuk azokat a gyerekeket az egyik szülővel, akik betöltötték a 2. életévüket és nem járnak intézménybe. 

 Találkozóinkon ” kicsiben”, rövidebben megélhetünk egy waldorf óvodai napot. Az óvónő az udvaron fogadja az érkezőket, ahol az első kb. fél órát kint töltjük esőben, hidegben is. Ehhez szükséges egy jó vízálló felszerelés is, mert pedagógiánk szerint engedjük, hogy a gyerekek szabadon találkozhassanak az elemekkel, és regulázás nélkül játszhassanak akár a sárban, pocsolyában is. Udvari játékaink tudatosan egyszerűek, így adunk teret a gyerekek teremtő fantáziájának, alkotó kedvének.

  Célunk  a két órás, jó időtöltésen túl az is, hogy bepillantást nyerhessenek óvodánk életébe, ismerkedhessenek a waldorf atmoszférával, az óvónőkkel, a játékokkal, és mi is ismerkedhessünk a családokkal. Akik majd hozzánk jelentkeznek, azok számára a baba-mamás előélet nagy segítség a beszoktatásnál.

Az udvari fél óra lehetőséget ad a felnőtt beszélgetésekre is. 

Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekeknek módja és sok ideje legyen a szabad játékra kint és bent is. Ezért lényeges az udvari idő eltöltése majd a későbbiekben is, tehát a kezdés 10 órakor van, melyhez az óvónő -ahogy a csoportélet engedi – csatlakozik.

Egyik tevékenységből a másikba kis dallal vezetjük át a gyerekeket. Ha ez felhangzik az udvaron, akkor bemegyünk az öltözőbe, itt lehet a kinti cipőt bentire cserélni. Szükséges tehát valamiféle kis szandál, cipő a csoportban töltött időre! Az előszoba elég kicsi, praktikus a gyors cipőcsere, hogy senkinek se kelljen sokat várnia, és együtt lehessen elindulni a terembe.

Mielőtt a gyerekek belemélyednének a játékba, mondókázással kezdjük az együttlétünket, majd eszegetünk egy kis gyümölcsöt. Ezután az előre odakészített alapanyagokból valami hasznosat fabrikálnak, varrogatnak a felnőtt kísérők, hogy az elmélyült munkával utánozható mintát adjanak az elmélyült játékhoz. Könnyen elkészíthető apróságok készülnek az óvodásoknak (nem hazavihetők). Lényeges, hogy ez a tevékenység a felnőtteké, a kicsik nem kapcsolódhatnak be, őket várja a játéktér és a játékok és a kis társaik. Ennek praktikus és pedagógiai oka is van.

Ha valaki nem engedi el az anyukáját, nem baj, majd idővel oldódik. Mindenesetre a felnőtteknek „dolguk” lesz. 

Fontos a felnőtt jelenlétet a lehető legjobban háttérbe szorítani, hogy a kicsik szabadon élhessék a maguk életét. Ezért a szülő és az óvónő jó, ha csendesen dolgozik, esetleg dudorászik, a szükséges dolgokat is halkan mondja, ez kifejezett kérés is.

Közös rendrakás után, 12 óra előtt pár perccel kis szertartással kísért mesével búcsúzunk egymástól. Fontos pontosan tartani az időt, mert jönnek be az udvarról az óvodások, át kell engedni nekik a szobát.

  A Kisvacokban állandó csapat szokott kialakulni. Kérésünk, hogy ha valaki esetenként (vagy többé soha) nem tud jönni, jelezze!

Fontos, hogy a foglalkozás idejére a telefonok maradjanak lehalkítva, a gyermekek között a pedagógusok sem telefonálnak.

Ha bármivel kapcsolatban kérdés merül fel, Homoki-Nagy Mária (Maja) óvó néni délután és este bátran hívható a 06 20 2141777-es számon.

Pedagógiánkról bővebben honlapunkról és a Waldorf Óvodapedagógoiai Programból  tájékozódhatnak.